+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Hayvanlar Hakkında Forumunda Kokarcalar Hakkında Genel Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kokarcalar Hakkında Genel Bilgi

  Kokarcaların özellikleri nelerdir

  kokarca hakkinda.jpg


  Kokarca

  Kokarcagiller genelde akşam ve gece aktif olurlar. Gündüzleri kendi kazdıkları ya da başka küçük hayvanların kazıp terk ettikleri mağaralarda, ya da kaya aralıklarında, ağaç kovuklarında veya hatta binalara girerek, uyuyarak geçirirler. Geceleri yiyecek arayışına çıktıklarında çoğu yerlerde, bir kaç türü de ağaçlarda gezer.

  Tehdit edildikleri durumda, kendilerine saldıran canlıyı önce bazı jestlerle uyarırlar, eğer bu fayda etmezse arkalarını dönüp düşmanlarının yüzüne isabetalarak, anal bezelerinden çıkan pis kokulu sıvıyı püskürtürler. Şeritli kokarcalar bu durumda hatta iki elleri üzerinde durarak siviyi 6 metre uzaklığa kadar püskürtürler. Kokan porsuklarda bu mesafe ancak 1 metre civarındadır. Bu sıvının cilt ile temasa etmesi, iğrenç kokununharicinde herhangi bir zararı olmaz. Ama eğer göze gelirse kısa bir süre için kör olunabilir. Kıyafetlere geldiği taktirde bu kokuyu tekrar kıyafetlerden yok etmek imkansızdır.

  Beslenme
  Kokarcagiller fazla yemek seçmeyen herşey yiyicilerdir, ama et ile beslenmeyi tercihederler. Tavşan ve kemiriciler gibi küçük memelileri, kuş, kertenkele, yılan, kurbağa veböcekler avlarlar. Bitkisel beslenmeleri kök, meyve ve fındık türlerinden oluşur.

  Üreme
  Dişi kokarca 40 ila 65 gün arası süren bir gebelikten sonra genelde 4-5 (nadir olarak 16) yavru dünyaya getirir. Yavrular ilk başta kör ve çıplaktır, ama çok çabukbüyürler. 35 gün sonra yürümeye başlarlar, 2 ay sonra emzirilmeleri bırakılır ve yarım veya bir sene sonra yuvadan uzaklaşıp kendileri üreyebilecekbir olgunluğa ulaşırlar. Ömürleri doğada 5-6 senedir, ama hayvanat bahçesinde bir kokarca 12 yaşına da varmıştır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Kokarcalar çok farklı olan canlılardır. genel olarak geceleri ve akşamları hareket halinde olurlar. gündüzleri ise kendi kazdıkları veya başka hayvanların kazıp bıraktıkları mağaralar da veya evler de yaşamakta ve orada uyumaktadırlar. ayrıca kokarcanın en belirgin özelliği çok kötü bi koku salgılayabiliyor olmalarıdır.
+ Yorum Gönder


kokarca